Zamlklé těhotenství je ve společnosti tak trochu tabu a lékaři vám v této nelehké situaci většinou řeknou, že žena musí jít na operaci pod narkózou.
Moje zkušenost se zamlklým těhotenství byla v předvánoční čas. Vše se vyvíjelo krásně, krevní testy i geneticky bylo všechno v naprostém pořádku, ale život a příroda měla jiný záměr. Na další kontrole na konci 1.trimestru jsme na ultrazvuku už neslyšeli bít srdíčko. Miminko umřelo.
První, co mě napadlo a na co jsem se doktorky zeptala bylo, jestli by to nešlo vyřešit nějak přirozeně. Třeba něco, po čem se spontánní potrat rozjede doma, v klidu a v soukromí (třeba v koupelně). V té době jsem o tom ještě nic nevěděla.
Prý že to nejde a tak mi vypsala žádanku na operaci… Jenže opak je pravdou. Možností je více a žena má (měla by mít) na výběr.
V článku najdete:
➸ Co je to zamlklé těhotenství
➸ Řešení zamlklého těhotenství u nás vs. jinde ve světě
➸ Samovolný potrat (při zjištění zamlklého těhotenství)
➸ Chirurgický potrat-kyretáž
➸ 3 možnosti řešení zamlklého těhotenství
➸ Výhody a nevýhody
– Chirurgický potrat – kyretáž
– Samovolný potrat – Vyčkávací metoda
➸ Shrnutí
➸ Psychika a rozloučení s miminkem
Co je to zamlklé těhotenství
Zamlklé těhotenství je těhotenství, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet, nebije srdíčko, ale potrat ještě nezačal. Nejčastěji se to stává v 1.trimestru tedy do 12 týdne těhotenství.
Z toho důvodu se doporučuje oznamovat těhotenství veřejnosti až po třech měsících těhotenství.
Statisticky potká zamlklé těhotenství nebo spontánní potrat údajně každou 4. ženu. Někdy o tom ani neví, protože je to velmi brzo a přisuzuje se to zpožděné menstruaci (přestože právě proběhl samovolný potrat).
V dobách bez ultrazvuku se tento termín nepoužíval, protože žena přirozeně potratila, ať už to byl čerstvě probíhají potrat nebo potrat po zamlklém těhotenství.
Dnes, při nakukování do dělohy v podobě ultrazvuku a zjištění zamlklého těhotenství zavčas lékaři pošlou pacientku automaticky na revizi dutiny děložní. Kyretáž, lidově řečeno výškrab, tomuto termínu odpovídá, co se v ženské těle provede.
Pokud je tento zákrok v brzkém těhotenství a žena příliš nekrvácí je poslána po zákroku domů.
Pokud je to při pokročilejším těhotenství nebo žena hodně krvácí, většinou si ji nechají na pozorování v nemocnici na novorozeneckém oddělení, kde je třeba v kontaktu i s maminkami a jejich novorozenými miminky. A to může být v této situaci docela depresivní.
Řešení zamlklého těhotenství u nás vs. jinde ve světě
Jinou možnost, než chirurgický potrat vám lékaři u nás zatím většinou nenabídnou (čest osvíceným výjimkám). Píšu zatím, protože je to zase na ženách, aby si stály za svou volbou a ukázaly, že o jiné způsoby řešení je zájem, protože to jde i jinak.
Jenže většina žen o jiné možnosti ani neví. Kéž by to bylo každé ženě nabídnuto a umožněno. Vyčkávací postup na samovolný potrat pomáhá hojení ran na duši i na těle.
Proto cítím důležitost o tomto tématu mluvit a psát.
V jiných vyspělých zemích vám chirurgický potrat/kyretáž doporučí většinou až jako poslední možnost.
Proč?
Protože je to zbytečný zásah do těla, když je žena v pořádku a bez potíží. Šetrnější k tělu i k budoucímu početí a porodu je, když si tělo samo pomůže.
Tak jako na většinu životních událostí nás příroda vybavila schopností se i s touto situací vypořádat, jak po psychické stránce, tak po té fyzické/tělesné.
Samovolný potrat (při zjištění zamlklého těhotenství)
V zahraničí se běžně doporučuje metoda vyčkávací, která je vhodná, pokud je zamlklý plod do 12. týdne těhotenství. Je to přirozená metoda, kdy žena čeká, až je její tělo připraveno a samo vše vyloučí.
Pomoci tělu k vyčištění a posílení imunity můžete různými přírodními metodami.
Další možností je metoda vyvolávací, kdy lékaři injekcí (oxytocin, methylergometrin, nebo potratovou injekcí = docela hormonální koktejl) podpoří vyvolání a urychlí samovolný potrat.
Chirurgický potrat-kyretáž
Revize dutiny děložní se dělá pod narkózou, kdy lékař roztáhne děložní hrdlo, zárodek odsaje a se zbytkem seškrabe sliznici z dělohy.
Zmapovaná místa má lékař zkontrolovaná jen na ultrazvuku a při zákroku lékař nevidí co vlastně dělá, proto tam může něco zůstat a zákrok se musí opakovat, nebo naopak může něco poranit a můžou nastat jiné komplikace.
➸ Tento zákrok se dá ale zvolit kdykoliv i při vyčkávací metodě, když už žena nebude chtít čekat nebo bude mít nějaké potíže.
Kterou cestu žena zvolí závisí na její intuici a konkrétní potřebě, má ale dostatek času na rozhodnutí.
3 možnosti řešení zamlklého těhotenství
➸ Žena chce čas přijmout situaci, prožít si rozloučení s miminkem a přiklání se k přirozenému řešení (vyčkávací postup na samovolný potrat).
➸ Žena to chce mít co nejdřív za sebou, chce uspat při odchodu miminka a rychle zapomenout (revize dutiny děložní/kyretáž).
➸ Taky může počkat její maximálně stanovenou dobu na samovolný potrat a když tělo bude potřebovat ještě čas, ale žena už čekat nechce, může jít na kyretáž.
Se všemi postupy by měla být každá žena seznámena, což se ale u nás neděje.
Znám dost příběhů, kdy ženy byly na kyretáži a z toho nevědomého procesu ➸ porodnice-narkóza-vyjmuté dítě z dělohy-probuzení-prázdnota ženy cítily, že to takhle být nemělo, že neměly dostatek času na dořešení této situace a možnost rozloučit se s miminkem. Kdyby věděly, že jsou i jiné možnosti, na operaci by nešly.
Proto jsem od začátku mé vlastní zkušenosti cítila důležitost o tom napsat a šířit informace o možnostech. Vím, jak cenné byly pro mě informace a zkušenosti sdílené ženami, které si prošly stejnou situací.
Výhody a nevýhody
Chirurgický potrat – kyretáž
➸ Výhodou může být pro některou ženu to, že je to rychlejší, než vyčkávání na samovolný potrat (většinou je žena objednána na zákrok následující den).
Po tomto zákroku se doporučují 3 menstruační cykly před dalším otěhotněním.
➸ Rizikem je infekce, poškození děložního hrdla, dělohy (nebo sousedních orgánů a cév), krvácení a jiné potíže.
➸ Po tomto zákroku se udává, že je možné u 15 žen ze 100, že budou mít problémy s dalším otěhotněním, v těhotenství nebo po porodu (kdy musí být po porodu dítěte vyjmuta placenta operativně z důvodu špatného uchycení v děloze).
Samovolný potrat – vyčkávací metoda
➸ Rizikem je infekce při delším čekání, uvádí se 1 žena ze 100, je tedy o procento nižší než u kyretáže (uvádí se 2%). Infekci si žena hlídá, když se objeví velmi vysoká horečka (+ špatný výtok). Oficiálně je bezpečné vyčkávání 8 týdnů bez rizika, průměrná reálná doba vyčkávání bývá 2-3 týdny.
➸ Při probíhajícím potratu, zejména u vyššího stádia těhotenství, může žena nezastavitelně krvácet jako z kohoutku a to je potřeba odjet co nejdříve do nemocnice a vyřešit to chirurgickým potratem, který situaci okamžitě vyřeší a zastaví krvácení.
Takovéto obtíže ale nejsou běžné. Mluvím i z vlastní zkušenosti (ZT ve 12 tt).
➸ Při samovolném potratu je většinou cítit bolest v podbřišku jako při menstruaci, někdo může bolest vnímat intenzivněji skoro jako při porodu.
Samovolný potrat je vlastně takový malý porod se všemi výhodami poporodních hormonů. Já jsem byla šťastná a vděčná tělu i životu za tuto zkušenost. Bez toho bych nebyla úplná, ta situace by nebyla kompletní a uzavřená, kdybych šla na operaci.
Nejen z mého pohledu, ale obecně se říká, že vyčkávací metodou na samovolný potrat se psychicky-terapeuticky s touto zkušeností žena lépe vyrovná.
➸ Výhodou je, že je pro tělo šetrnější a žena může otěhotnět prakticky hned, po první menstruaci.
➸ Nevýhodou může být pro některou ženu delší doba čekání.
Je to ale čas na smíření, psychické rozloučení, uvědomění si této zkušenosti, že smrt je naprosto přirozená a neoddělitelná součást života. Není prospěšné před ní zavírat oči a štítit se jí. Stalo se, tak to dotáhnu do konce, říkala jsem si. Není to první ani poslední setkání se smrtí v našem životě.
Shrnutí
Takže bezpečné i s riziky jsou obě možnosti. Záleží opět na individuálním pohledu a pocitech konkrétní ženy. Každá by měla být informována, že jsou i jiné možnosti než operace, neosobní přístup a mnohdy i nemístné poznámky, na které si ženy často stěžují a situaci zhoršují.
Ale to je zase individuální, tak jako při porodu v porodnici nevíte, na kterou směnu (porodní asistentku) zrovna narazíte.
Ať se žena rozhodne jakkoliv, měl by jí být s respektem umožněn i vyčkávací postup a nabídnut lékařský dohled (sleduje se např. těhotenský hormon HCG z krve, který by se měl snižovat).
Je naprosto v pořádku, pokud žena, která se dozví o svém zamlklém těhotenství, to chce mít hned za sebou, pro klid její duše potřebuje jít na zákrok v nemocničním prostředí a být pod dozorem lékařů. A je jí to umožněno.
Ale stejně tak by měla být nabídnuta druhá možnost ženě, která potřebuje jít přirozenou cestou pro klid své duše a chce šetrný přístup k jejímu tělu.
Doufám, že se zdravotnictví u nás zase posune k lepšímu a ženy si mohou vybrat bez stresu z reakce, odmítnutí lékařů nebo souzení.
Psychika a rozloučení s miminkem
Pokud chceme v životě přivítat něco nového, je potřeba nejdříve ukončit to staré, otevřít se a udělat prostor novému.
Je dobré ošetřit i tu duševní stránku a svým vlastním způsobem se s děťátkem rozloučit, napsat dopis, nakreslit obrázek, poslat po vodě lodičku z přírodnin a vizualizovat si odchod dítěte, duše, rozloučení…
V případě samovolného potratu je možné to maličké nebo neviditelné s placentou pohřbít. Jakkoliv cítíte, že byste se měla rozloučit, třeba jen zapálit svíčku a v duchu se rozloučit.
Naše miminko mělo 3 cm a pohřbili jsme ho pod šípkovou růži.
Po chirurgickém potratu by skončilo v nemocničním odpadu (myslím ale, že se to už dnes dá předem písemně ošetřit, aby vám ho vydali).
Já jsem od začátku věděla, že mě tato zkušenost hodně posílí. Proces temného údolí, kdy následně přijde cíl a odměna za vytrvalost, je jakýsi zákon vesmíru.
Bez transformace sebe samého to nejde. A já jsem se o tuto zkušenost nechtěla nechat připravit operativním zákrokem.
Taková byla moje volba a přestože to byla nejtěžší situace v mém životě, negativní emoce zpětně necítím. Naopak na to vzpomínám s láskou a radostí, vím, že to zní zvláštně, ale tím zakončením a řešením přirozeného potratu, to vnímám jako jednu z nejkrásnějších zkušeností v mém životě.
Tady najdete můj příběh, kdy jsem musela oponovat zdravotníkům a tak trochu je dovzdělat. Nebylo to nic příjemného, ale ve finále až bylo po všem, mi dali za pravdu. A pár týdnů po mé zkušenosti jsem se dozvěděla, že další ženě ve stejné situaci (zamlklé těhotenství) už byla nabídnuta možnost volby a řešila to také přirozenou metodou vyčkávání na samovolný potrat.
Má to cenu prošlapávat cestičku pro ostatní, pro další generaci, pro naše děti…
Budu ráda za sdílení, protože cítím důležitost šíření osvěty v tomto citlivém tématu.
Zdroj:
https://www.aafp.org/afp/2005/1001/p1243.html#afp20051001p1243-b24
https://www.miscarriageassociation.org.uk/wp-content/uploads/2016/10/Management-of-miscarriage-2016.pdf
http://www.strom-zivota.net/o-samovolnem-potratu-aneb-jak-nas-priroda-vybavila-na-setkani-se-smrti/
http://annakohutova.cz/1546-2/
↟↟↟↟↟
Sdílejte na fb: