Nástup dítěte do školy může být pro obě strany stresující. Dítě na školku nemusí být připravené. Mohlo by vám pomoct těchto pár tipů a především bonus na konci článku.
1. Nástup do školky s ukotvenou mámou a bez výčitek
V ideálním případě má dítě dostatek potřebného času a prostoru na přirozené a dobrovolné odloučení od rodičů.
Pokud si ale z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete dítě „nechat doma“ a po zvážení všech pro a proti potřebujete dát dítě do školky – nevyčítejte si to.
Výčitky nic nezlepší, jen přináší větší úzkost, která vám neslouží. Dítě to z vás cítí a ovlivňuje to i jeho duševní (ne)pohodu v souvislosti s nástupem do školky.
Dovolte si tyto pocity prožít a nechat je zase odejít. Všechny pocity jsou v pořádku, vaše i dítěte.
Doporučuju projít si různé typy školek a poptat se jich na provoz, režim (aby např. nenutili děti po obědě spát) a na způsob řešení konfliktů a vybrat si vhodnou školku pro vaše dítě.
2. Emoční inteligence jako základní výbava do školky
Podle nejnovějších poznatků k rozvíjení emoční inteligence pomáhá uvědomit si v každodenních situacích jak se cítíme a kde v těle tyto pocity cítíme.
Rozšiřte si slovní zásobu příjemných i nepříjemných emocí, můžete si zdarma stáhnout checklist různorodých emocí tady.
Každé dítě je jiné a jinak prožívá nástup do školky.
Pomáhejte dítěti rozpoznávat a vyjadřovat, jaké pocity v těle cítí a proč (jaká potřeba za tím je).
Respektujte jeho nepříjemné emoce bez bagatelizování a potlačování.
Nemusíte tu situaci mít vždy pod kontrolou, někdy to ani nemá řešení, důležité však je být dítěti oporou a uznat jeho pocity.
3. Plánování a režim před nástupem do školky
Plánovací obrázkový kalendář
Plánování předchází nepříjemnému překvapení a stresu. Dítě bude přesně vědět, co ho čeká, kdy jde do školky a může se na to předem psychicky připravit.
K tomu si můžete vyrobit vlastní obrázkový kalendář pro děti nebo si můžete vyšperkovat pokojíček naším obrázkovým, magnetickým a popisovatelným plánovacím kalendářem pro děti a rodiče (do 10.8. běží sleva).
Doporučuji do magnetických okýnek vytisknout reálné fotografie školky, učitelky, případně kamarádů.
Můžete si na prázdné kartičky do magnetických okýnek nakreslit a vizualizovat, co dítě ve školce čeká, ve kterém dni se nacházíte a kdy si pro něj přijdete.
Doma si můžete hrát na školku. Dítě se tím postupně seznamuje s činnostmi a rutinou, která ho ve školce čeká.
Za zmínku stojí i náš cirkadiánní rytmus. Pro kvalitnější spánek se doma snažíme nesvítit večer bílým světlem (ideálně 2 hod. před spaním). Existují speciální žárovky bez modrého světla (nejsou to obyčejné oranžové žárovky) a na svítící obrazovky telefonů a počítačů existují aplikace s červenými filtry.
Klikni na mě☟
4. Připravte dítě na běžné situace ve školce
Výbava do mateřské školky
Společně se také můžete připravovat na školku tím, že necháte na dítěti výběr batůžku, přezůvek, potřebného oblečení, hračky nebo talismanu.
S dítětem se bavte o školce, bez strašení, výhružek a srovnávání, že děti ve školce tohle dávno umí apod. Ale také o realitě, jaké situace mohou ve školce nastat, jak se může cítit a jak je případně může řešit.
Povídejte si o tom, co se ve školce s dětmi dělá, jaký je harmonogram.
I doma si můžete hrát na školku.
Doporučuji moc fajn knížku Flandil ve školce. Jsou v ní příběhy běžných situacích i konfliktů ve školce v souladu s respektující výchovou.
5. Kolektiv, odloučení a adaptace ve školce
Je dobré předem vyhledávat kolektiv dětí. Můžete navštěvovat i různé kroužky a aktivity pro rodiče s dětmi.
Před nástupem do školky by mělo být dítě zvyklé na odloučení od mámy (hlídání třeba od babičky nebo kamarádky).
Navštěvujte společně školku před samotným nástupem. Školka by měla nabízet adaptační program pro děti s rodiči.
Dobré je, pokud jde dítě do školky s kamarádem, kterého již zná. Můžete zorganizovat srazy s rodiči a dětmi, které budou chodit do školky. Seznámení s dětmi ze školky může pomoci dítěti se cítit sebejistěji.
Když s dětmi nejsem, vysvětluji, že jsem s nimi vždy v jejich srdcích, že i ony jsou navždy v tom mém srdíčku (přece jsou mou součástí, narodily se z mého těla).
Také se bavíme o tom, že jsme spolu spojení neviditelnou stříbrnou nití, ať jsme kdekoliv a jakkoliv daleko. Někdy si nakreslíme srdíčko na ruku (sobě i dítěti) a když se někomu stýská, zmáčkne srdíčko, druhý to ucítí a pošle objetí (tuhle techniku mám od Terezy Kramerové).
Celkově pracujeme hodně s vizualizací (i s nepříjemnou emocí, jak vypadá, jakou má barvu, kde v těle je…).
Pláč (nejen) kvůli školce
Základ respektující výchovy je empatie
Postup v krizových situacích:
1. Naslouchám a dávám dítěti najevo účast, že ho vidím a slyším.
2. Čapnu si k dítěti na jeho úroveň a pojmenuji, co prožívá (viz emoční inteligence).
3. Reaguji činem. A pokud situace nejde vyřešit, jsem tam pro dítě v tichosti, nabídnu objetí, opakuju co dítě prožívá, uznávám pocity…).
4. Rozvíjím touhu a přání dítěte ve fantazii (opakování toho, co dítě chce/potřebuje v představách dělá divy).
“To by bylo tak fajn, kdybys nešel do školky a zůstali jsme spolu, že…”.
Tulíme se, dávám dítěti ticho a čas.
“A přitom do školky jdeš a já jdu do práce.”
Důležitý návrat k realitě. A podle potřeby opakuju…
Toto je asi ta nejtěžší část ustát si to, že chcete dát dítě do školky nebo jiné odloučení dítěte sama před sebou, natož před dítětem.
Důležitá je ta empatie, nechat dítě prožít pocity bez bagatelizování + sebeempatie (vnímat, jak se ohledně toho cítíte, když dítě do školky opravdu chcete/potřebujete dát a obejmout i sama sebe).
Snad vám pomůže některý z mých tipů na přípravu do školky. Budu ráda, když mi to dáte vědět na instagram kristi_iluzen ❤
PS: Naše děti nikdy do žádných školek a škol nechodily. Prvorozená zkoušela, ale nechtěla ~ celý příběh naší cesty k individuálnímu vzdělávání najdete v průvodci na instagramu. Chápu, že tahle cesta není pro všechny a proto je naším záměrem založit svobodnou základní školu v Olomouci.
Pomůžete nám založit svobodnou základní školu vyplněním dotazníku?
K ničemu se nezavazujete a nám tím pomůžete k doložení k žádosti, že typ naší školy je opravdu žádaný.
↟↟↟↟↟
Sdílejte na fb: