
Proč je mi koncept výchovy a vzdělání v lesních školkách nejbližší?
Jako malá holka jsem vyrůstala na zahradě v době, kdy bylo normální toulat se venku celý den.
Dnešní děti jsou o tohle ochuzeni, ztrácejí tu svobodu pohybu. Životní styl dětí se dost změnil. Mění se totiž i svět okolo ve kterém vyrůstají. Přírodu nahrazuje beton a děti vyrůstající v bytech se musí spoléhat na rodiče, kdy, kam a na jak dlouho je vezmou ven (a co můžou a nemůžou dělat).
Znáte lesní koupel a její benefity?
Pobyt v přírodě snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a zlepšuje imunitu. Studii na toto téma dělal japonský profesor Qing Li. Takže hurá do lesa!
Dnešní děti, především žijící v městské džungli, neznají bláto. Rodiče dětem často zakazují aktivity, podporující jejich zdravý vývoj. Některé dokonce nesmí sedět na zemi, v pískovišti, natož si zout boty nebo vzít do ruky klacek…
↟ V lesní školce se může skákat (spíš brodit) v kalužích a hrabat v blátě bez zábran.
Děti v lesní školce tráví venku převážně celý den. Rozdělávají si často ohýnek, opečou si na něm třeba hady z těsta nebo chleba, nebo listí na klacku (co je v tu chvíli napadne a potřebují zkoumat, v rámci možností a zásad bezpečí pochopitelně).
V konvenční státní školce jsou děti venku většinou maximálně dvě hodiny, někdy ani to ne (do času vymezeného na pobyt venku si mohou započítat i dobu strávenou oblíkáním a obouváním a to dětem někdy dost dlouho trvá).
Heslo lesních školek zní: není špatné počasí, jen špatné oblečení.
Samozřejmě i v lesní školce se děti mají možnost schovat před nepřízni počasí (rozuměj hurikán, krupobití nebo prostě jen velký mráz). Deště se nebojí, vždyť mají pláštěnky a gumáčky.
Lesní školky/školy NEjsou pro všechny rodiče, ale jsou pro všechny děti :). Není třeba být zbytečně úzkostný ohledně zimy, jasně je to pruda řešit zimní oblečení, ale oni to přežijou, ba co víc, ono je to posílí. Ale základ je mít dobré boty a oblečení pro celkovou pohodu.
Lesní mláďata neztrácejí ten kontakt s přírodou, vnímají ty proměny v přírodě, které jim pomáhají se orientovat v našem životě.
Neztrácejí respekt ke svému okolí i zvířatům. Na vlastní kůži se učí ekologické výchově, zpracovávání nepotřebného a rozložitelného materiálu.
Jsou zdravější a odolnější nejen z důvodu čerstvého vzduchu a přírodě (viz lesní koupel), ale protože také nejsou většinu času v uzavřené místnosti, kde je pravděpodobnost, že něco chytí, daleko vyšší.
Příroda je prostě nejvíc a ať si říká kdo chce co chce, žádné technologie nám ji nenahradí, přestože i ty jsou někdy moc fajn, třeba když si chcete něco přečíst na internetu že jo :).
Jsem zastánce učení se venku nejen v předškolním věku a těším se z každé alternativy vzdělávání dětí a jiného směru povinné školní docházky. Nikdo nechce rušit klasické školy, rádi bychom jen více možností vzdělávání pro děti.
Doba je přece jen už jinde než za Marie Terezie.
↟↟↟↟↟
Sdílejte: