Pod stan s malými dětmi

Vzpomínám na naše první stanování

Dcera měla rok, od rána pršelo, ale mně se to nechtělo rušit. Tak jsme jeli. Ten bubnující liják ve stanu byl stejně boží. S druhorozeným jsem se odhodlala stanovat i spát pod širákem mnohem dřív. Je to jenom v hlavě.

I s malými kojenci se dá stanovat v přírodě

Tip na spacáky

Pro kojené děti nebo spící společně s vámi, se mi osvědčil takový ten hranatý spacák, který se dá po obvodu rozepnout na deku. Ale dají se i do sebe dva spacáky vepnout, takže tvoří mega spacák, kde se pohodlně vyspí máma s dítětem (noční kojení a mazlinkání no problemo).

Jen si teda dejte pozor a objednávejte se zipem levý a druhý zip pravý. Já jsem oba nikde nesehnala, spěchala jsem a koupila oba stejné s levým zipem. Takže když se do sebe vepnou, dcera má pod hlavou normálně ten půloblouček, ale ten druhý to nemá pod hlavou, ale nahoře (v obličeji). Takže to sroluju aby mi to nepřekáželo.

Jiné ženy mají zase dobrou zkušenost s obyčejným fusakem pro dítě a spacákem zvláš pro sebe s tím, že se dobře oblečou nebo si přes záda dají deku, když večer kojí (aby nebyla zima na záda).

Jsou dostupné i dětšké spacáky. Nicméně naše děti nesnesly ani takové ty vaky na spaní, které se prodávají pro malé děti/miminka na spaní v posteli. Takže spaní ve vlastním spacáku/fusaku samostatně nehrozí (asi od 3 let to teprve prošlo). Některé ženy svoje děti zvykaly už doma na spaní ve vlastním fusaku přes noc.

Na výběr spacáku poměr/cena/výkon je už super článek od Lenky a najdete ho tady na webu Klub minituristů.

Jaký stan s dětmi?

Jelikož nemáme auto, pořizovali jsme stan co nejlehčí, tento na fotkách je Coleman Monviso 3 pro 3 osoby s hmotností 3,6 kg a rozměry 210×180 cm. Má předsíňku (bez podlážky), dobře dýchá a je opravdu rychle postavený/složený. Ale už jsme čtyři a moc se tam nevlezeme.

Tip na ultralehký stan pro 4 osoby je od značky Big Agnes (COPPER SPUR HV UL4 MODEL 2021), který váží 2,58 kg a rozměry 244×218 cm. Je to asi ten nejlehčí a nejkvalitnější stan pro 4 osoby a jde to vidět na ceně (najdete ho tady). 

Ženy v naší fb skupince Punkové cestování s dětmi si chválí stan Naturehike pro 2 osoby s váhou 2,1 kg, rozměr 200×130 cm a cenově výrazně levnější. Vejdou se tam prý dva dospělí s jedním dítětem. U nás by to ale s jedním dítětem neprošlo (natož se dvěma).

Těším se, až děti vezmou na milost hamaku.

Coleman Monviso 3
Dřívkáč
Dřívkáč

Vybavení na cesty

V úplných začátcích jsem pro děti neměla nic spešl. Prostě jsem sbalila jen to nejnutnější (oblečení, jídlo, nůž, baterku) a jelo se. To aby vás neodradilo vůbec někam vyrazit, když nemáte extra vybavení. Dřív taky neměli žádné moderní vychytávky a spaní v lese bylo bežné.

V rámci minimalizace prostoru i váhy v batohu, jsem dětem koupila nepromokavé a hlavně lehké šustky z Decathlonu a tak jsem k tomu přihodila dětský dalekohled, lupu a čelovku (rybičku už holka má holka a píšťalku taky).

Loni jsem investovala do skládacího nádobí (většina Sea to Summit). Snažím se cestovat co nejvíc minimalisticky, proto si dvakrát rozmýšlím, co opravdu využiju a co bych s sebou zbytečně tahala celý den (vyjma lékárničky, základ berem vždycky, i když ho třeba nikdy nepoužijeme).

A takové ty fialové plastové láhve na vodu (na fotce níž) už mám x let a zatím drží. Je to dobrá zásoba vody a když se vypije, jednoduše se splácnou/srolují do batohu a nezaberou žádné místo.

Dřívkáč na oheň je taková sranda, sežere pár klacíků a uvaří se na něm voda asi do 15 minut. Poskládá se taky do placky. Tento malý kontrolovaný ohýnek můžete rozdělat kdekoliv, ale přesto dodržujte zásady bezpečnosti, aby nic okolo nechytlo.

A v chladných měsících je super podsedák, stačí vystřihnout ze staré karimatky (vychytávka z lesních školek).

Podsedák v zimě
Rozloženo a složeno 🙂

Dětský batoh

Obecně děti od 3 let jsou schopné si nosit vlastní batůžek s pitím, svačinkou, pláštěnkou, podsedákem… Dobrý přehled o výběru prvního dětského batohu napsala Katka z Klubu minituristů a najdete ho tady.

Dcera měla první batůžek asi od 2,5 let a byl to Jack Wolfskin Little Joe 11 litrů. Vybírala jsem ho hlavně kvůli dobře přístupné horní kapse pro ty nejmenší.
S rostoucím množstvím a hmotností věcí při výběru batohu myslím zase na co nejnižší hmotnost.

Jack Wolfskin Little Joe

Cestování s dětmi nejde podchytit na stoprocent dokonale (stejně jako bez dětí). Někdy je vedro, jindy zima, jindy vás tlačí větvičky při spaní, jindy prší. Ale vždycky je to zážitek na celý život a naše děti se na to dobrodružství každý rok těší. Je to prostě ten jiný stres, který utužuje, než být pořád doma v tom pohodlíčku. Věřím, že z takových zkušeností budou těžit už napořád.

↟↟↟↟↟

Sdílejte na fb:

Doporučené články