Jak obléct dítě do nosítka nebo do šátku?
Je tady další článek ze série Nošení dětí. Pokud jste nečetli článek 15 důvodů proč nosit děti aneb instinkty neoprčíš, najdete ho tady.
Další článek o ergonomickém a neergonomickém nošení najdete zase tady.
S měnícím se ročním obdobím přichází spoustu otazníků ohledně oblékání a nošení dětí v ergonomickém nosítku nebo v šátku.
Nosícího oblečení a způsobů oblékání je hned několik. Záleží, kolik chcete do oblečení a doplňků k nošení dětí investovat. A taky na povaze dítěte.
V článku najdete:
➸ Podzim/Zima
Malá miminka
Větší děti
➸ Nosící mikina
➸ Vsadka
➸ Kapsa
➸ Botičky do nosítka
➸ Zimní čepice
➸ A co na krk pro mámu?
➸ Léto
Pokrývka hlavy
Návleky na nohy
Látkový trojúhelník pod hlavičku
Pratelná přebalovací podložka/dečka
Háčkovaná síťka na hlavičku při nošení dítěte v šátku na zádech
➸ Kam dát věci?
➸ A co déšť?
➸ Moje zkušenosti (s vícero možností oblékání mě i dítěte v zimě)
Podzim / Zima
Malá miminka
➸ Prodává se nosící mikina a nosící bunda (většinou mají možnost předního i zadního nošení).
➸ Nebo si jen koupíte nosící vsadku, do vaší současné mikiny/bundy (tam je možnost jen předního nošení).
➸ Nosící tunel (navlečete na sebe i přes dítko).
➸ Teplé botičky. Pro nošení pod mikinou/bundou stačí měkké capáčky, pro nošení na vaší mikině/bundě to chce nějaké teplejší, které neprofouknou (např. softshellové).
Větší děti
➸ Kapsa na nošení dětí (k nošení dítěte na vaší mikině/bundě).
➸ Teplejší botičky (popřípadě návleky na nohy).
Nosící mikina a bunda
U malých miminek je ideální mít mikinu i bundu na nošení dětí. Sobě oblečete triko a miminku také tričko/bodýčko, punčošky a ponožky/měkké botičky a přes vás přehodíte mikinu a bundu.
Výhodou je:
➸ nemusíte miminko prudit zbytečným navlíkáním.
➸ Spolu se hezky hřejete.
➸ Když vám venku miminko usne a vy jdete nakoupit nebo na návštěvu, nemusíte se přehřívat a jen rozepnete mikinu i bundu, popřípadě se vysvlečete.
➸ Je to pohodlnější.
Bez nosícího oblečení je miminko oblečené třeba v overalu nebo i kombinéze a nosíte na své mikině (popřípadě na své bundě). Těžko potom ale spící miminko ve vyhřáté místnosti vysvlečete. Buď se budete přehřívat, nebo ho musíte sundat.
Vsadka na nošení dětí
Nemusíte utrácet a kupovat novou nosící mikinu a nosící bundu. Alternativou je pořídit si vsadku do vaší současné mikiny nebo bundy. Možná vám ji ušije někdo z okolí, zeptejte se v celorepublikové fb skupince Nosíme děti a někdo vám poradí. Najdete tam i prodejní alba a třeba ji pořídíte levněji z druhé ruky.
Na fotce níž vidíte, že se dá dokoupit i zip adaptér, který se dá koupit v kombinaci, kterou potřebujete (např. jedna strana pro vsadu a druha pro typ zipu bundy/mikiny. Takto si může půjčit vsadku i váš partner.
Na fotkách vidíte, že jsou k sehnání i různé druhy softshellových vsadek do vaší bundy. Některé mají odepínací zateplenou vrstvu.
Moje softshelová bunda měla nějaký speciální zip a v žádné galanterii jsem nesehnala takový, který by do ni pasoval (a který bych si nechala našít na vsadku). O zip adaptéru jsem v té době nevěděla (ani nevím, jestli by do té mojí bundy pasoval).
Tak jsem si koupila dva zipy nové (stejné). Jeden jsem poslala švadleně, která mi šila softshellovou vsadku v barvě mé bundy. A druhý zip jsem si nenápadně všila pod originální zip mé bundy.
Vsadka se tedy nezapne do originálního zipu bundy, ale do nového zipu pod ním (do kterého pasuje).
Tuto vsadku můžete využít i v jiných bundách, záleží na kompatibilitě zipu, kdyžtak byste koupili další stejný zip a našili ho opět pod originální zip konkrétní bundy.
Nosící oblečení a větší děti
Pro větší děti, které chodí, je nosící mikina/bunda zbytečná, protože dítě chce častěji dolů, takže byste po každém vyndání musela dítě doobléct. A naopak když se zase bude nosit pod mikinou/bundou je potřeba vysvléct.
Ale zase se vám nosící oblečení hodí, když chcete třeba jen narychlo vyběhnout, vyvenčit psa, nebo víte, že vám bude dítě celou cestu spát a bude vám to pohodlnější.
Taky můžete nosící mikinu/bundu nosit bez nosící vsadky jako normální oblečení.
Jinak nosící oblečení většinou snadno prodáte dál.
Kapsa na nošení dětí
Děťátko můžete nosit klidně na vaší mikině nebo bundě. To je potom ideální u větších dětí, které už ťapou a chtějí každou chvíli dolů. Prostě sebe oblečete jako normálně a dítě taky. Myslete ale na zateplení nožiček vhodnými botami, popřípadě i teplými návleky na nohy (viz foto níže).
S malými miminky by to taky šlo, ale není to tolik pohodlné. Popřípadě nezapomeňte, že je třeba mít kombinézu/overal bez přišitých uzavřených ťapek. Zmiňovala jsem se o tom na konci tohoto článku o ergonomickém nošení dětí. Nohavice s přišitou ťapkou dítěti nožičky stahují a nejde ho dobře podsadit.
V zimě je potom dobrá nosící kapsa, aby se dítě nepodchladilo při spánku nebo delším výletu.
➸ Nosítko můžete zapnout na svou bundu a potom dát kapsu.
➸ Nebo můžete nosítko zapnout na sebe s rozepnutou bundou a potom kapsu.
Botičky do nosítka
➸ K nošení dětí pod nosící mikinou a bundou stačí nějaké měkké botičky.
➸ Když jsem nosila dítě na bundě, dala jsem přes ty měkké capáčky softshellové botičky/náveky (na fotce to jsou značky STONZ, jsou to takové návleky s podrážkou).
Jak začalo dítě chodit, zvolila jsem zase botičky STONZ. Většinu bot kupuji z druhé ruky v barefoot bazaru na fb Barefoot nejen pro děti. Investice tedy není tak veliká.
Jen nám ze začátku nesedla ta vnitřní zateplená vložka na zimu, tak jsem dávala dítěti jeho barefoot capáčky nebo botičky a přes to botičku Stonz bez té originální vložky (má opravdu minimální podrážku, takže se v tom dítěti chodilo dobře).
Originální vložku jsme využili o trochu později, až dítěti seděla.
Tady stojí za zmínku článek o barefoot základech a mýtech o chůzi po tvrdém a rovném povrchu, najdete ho tady a článek o výběru dětských botiček tady.
Zimní čepice
Pro děti je ideální na hlavu kukla, která zároveň chrání i krk. Na trhu najdete různé druhy i materiály a nejvíc se doporučují ty funkční, které hřejí a zároveň se v tom dítě nepřehřívá.
A co na krk pro mámu?
Originální nosící mikiny mají většinou takový vepínací díl, který zakrývá váš krk i dekolt.
Já jsem si nechala uplést krátkou šálu kolem krku se zapínáním na knoflíky a část na dekoltu byla rozšířená a krásně krk i dekolt zakrývala.
Sestra si poradila rozstřižením klasického nákrčníku do půlky a ta rozstřižená strana zakrývala dekolt (viz fotky níž).
A taky si pořídila společnou šálu, kterou omotala sobě 2x kolem krku a 1x dítěti (ta ale není vhodná pro novorozence).
Léto
U novorozenců se obecně doporučuje v souvislosti s oblékáním dávat o jednu vrstvu navíc, než sobě. Ale nezapomeňte, že se při nošení společně hřejete.
Pokrývka hlavy
Já jsem dávala tenký šáteček nebo klobouček. Super je klobouček, který má delší zádovou část a chrání tak i zádíčka, když je dítě venku a bez trika.
Návleky na nohy
V chladnějších dnech se dbá na zateplení nohou, protože ty se o vaše tělo moc nezahřejí (pokud dítě není schované s vámi pod nosící mikinou). V létě stačí ponožky popřípadě capáčky.
Pokud jako já nikdy nevíte jak dítě obléct, protože venku svítí sluníčko, za chvíli se zatáhne a fouká vítr, pak zase vyleze slunko a peče… Doporučuju pořídit tenké návleky na nohy, to je pro mě takový základ.
Nemusíte dítě sundávat z nosítka nebo šátku, když ho máte jen v plínce nebo kraťáskách a najednou se ochladí nebo je večer. Ale jen navlečete návleky na nožičky. A obzvlášť když dítě spí, prostě nenápadně nasadíte na lýtko, chodidla mohou větrat, nebo dáte i ponožky/capáčky.
A dokonce mě nenapadlo, že se ty návleky dají využít i na ruce, když má dítě třeba jen triko a ochladí se (toto mi poradila jedna žena v naší skupince Punkové cestování s dětmi).
Látkový trojúhelník pod hlavičku
Další super vychytávka je látkový trojúhelník na dekolt (když nosíte tílko s klasickým výstřihem, což je pro mě a kojení základ). Díky látkovému trojúhelníku se spící hlavička miminka opřená o váš dekolt tolik nepotí a nelepíte se na sebe, což bývá nepříjemné na obou stranách a hlavně spící miminko se kvůli tomu může ošívat a dřív budit.
S prvorozenou jsem používala malou bambusovou látku pod hlavičku, ale pochopitelně sjížděla a čas od času jsem ji musela zase vytáhnout. I tak mi to v létě dost pomohlo.
Potom už se začaly vyrábět takové trojúhelníky k tomuto účelu. Mají patentky, které zacvaknete o ramínko (tílka nebo podprsenky) a vše zůstane na svém místě, i když dítě hlavičkou otáčí. Zručná žena si je dokáže ušít sama (sestra mi takové ušila, měla i kleště na ty cvočky).
Takový bonus je, že také zakrývá dekolt při kojení a nikdo ani v tramvaji nepozná, že zrovna vedle něj kojíte.
Pratelná přebalovací podložka/dečka
Tuto přebalovací podložku jsem využívala i při cestování a odložení miminka kamkoliv, kde bylo potřeba (lavička, tráva, stůl…). Psala jsem o tom tady.
Háčkovaná síťka na hlavičku při nošení dítěte v šátku na zádech
Nosítka mají většinou kapucku k zafixování hlavičky spícího dítěte, aby neklimbala a dítě se pohodlně vyspalo.
K šátku si můžete (nechat) uháčkovat z příjemného materiálu síťku (já měla bambusovou). V každém rohu máte 4 provázky. Dva zavážete kolem pasu, síťku přetáhnete přes hlavičku a zavážete zbývající 2 provázky k pasu.
Kam dát věci?
➸ Batoh
➸ menší kabelka
➸ větší taška přes rameno
➸ ledvinka
➸ taška na kolečkách.
Záleží co preferujete a kolik toho máte.
Mně se nejvíc osvědčila větší kabelka/taška přes rameno. Ale ta důchodcovská taška na kolečkách je taky super!
A co déšť?
Měla jsem půjčenou pláštěnku na nošení dětí, která má dva otvory. Když se v dešti třeba dítě nenosí a zrovna chodí (má na sobě svoji pláštěnku), otvor pro hlavu dítěte se na suchý zip zavře (takže na vás neteče).
Mně ale dítě v nosící pláštěnce být nechtělo a vždy se rozčilovalo (ve 3 měsících i v 1,5 r). Možná by syn neprotestoval, kdyby byl ještě větší a racionálně by chápal, že je to pro jeho dobro, aby byl v suchu.
Takže jsme nosili deštník.
Moje zkušenosti
Oblékání při nošení dětí v zimě
Prvorozená dcera byla 100% nošenec, v kočáru plakala a pro mě bylo praktičtější kojení v nosítku.
Ona si v nosítku nebo šátku hověla několik hodin ani nedutala. Dceru jsem tedy nosila hlavně pod nosící mikinou a bundou. Až později, když začala chodit a chtěla na střídačku ťapat a nosit se, tak jsem nás oblékla podle počasí a nosila jsem na své mikině/bundě.
Druhorozený ale asi od 3 měsíců nebyl tolik nosící v nosítku/šátku. Často chtěl ven, rozčiloval se, ale chtěl nosit na rukách. Jenže z toho mě bolely ruce.
Měl tedy smůlu, protože jsme bydleli v 5. podlaží bez výtahu (úzký vchod do domu se schody) a pro mě bylo tlačení kočáru opravdu nepraktické, komplikované a nebavilo mě to.
Navíc v něm stejně nechtěl být a chtěl se nosit na rukách (a ten řev v kočáru mi za to nestál).
Takže jsem nošení v nosítku a oblékání s ním, musela v nepříznivém počasí promyslet, jelikož chtěl jako nechodící mrňous z nosítka často ven a protáhnout se (nebo nosit na rukách).
Více možností oblékání dítěte při nošení v zimě
➸ Když jsem šla ven v době jeho spánku, nosila jsem ho pod svou nosící mikinou/bundou. Věděla jsem, že z toho nebude chtít ven a prospí to (i tak jsem raději někdy vzala do kabelky softshellovou kombinézu a STONZy, kdyby chtěl náhodou ven, abych ho mohla doobléct).
➸ Když jsem šla ven v době jeho plné síly, víc jsem oblékla ho i sebe a nosila jsem bez nosící mikiny a bundy. Naopak jsem u něj využila nosící tunel (obdoba kapsy).
Pokud jsem šla na návštěvu nebo na kafe do kavárny, oblékla jsem jen teplejší punčocháče a svetr a přes nás nosící tunel. Protože vím, že brzo budeme zase v teple a sundám ho.
Ale pokud vím, že budu jen venku, dám dítě rovnou do kombinézy (protože bude chtít brzy z nosítka ven).
Oblékání mě bez nosícího oblečení v zimě
Já na podzim nebo v městské zimě větší dítě většinou nenosím na své zapnuté bundě, protože se dost potím, když se s dítětem hřejeme. S dítětem na mé bundě se nemám jak rozepnout a vyvětrat…
➸ Když je počasí na mikinu, navážu dítě na mé triko a mikinu na sebe obleču až potom. Je rozepnutá, ale pro mě je dostatečné teplo, dítě je malý radiátor.
➸ Když je počasí na bundu, dítě navážu na sebe bez bundy (na mou zapnutou mikinu) a až potom na sebe obleču bundu, která je opět rozepnutá.
➸ Když je velká zima, jsme já i dítě pořádně oblečení. Dítko je na saních nebo chodí a když se chce nosit, normálně ho zapnu na svou zaplou bundu (a dám přes něj kdyžtak i nosící kapsu).
Oblékání dítěte bez nosícího oblečení v zimě
Dítě obleču jako na ven, punčochy (podle počasí tenké nebo tlusté) + ponožky + svetr + softshellová kombinéza nebo softshellové kalhoty a teplejší bunda (výjimečně v naší městské zimě zvolím tlustou kombinézu, tu spíš na hory nebo celodenní výlet venku na saních/bobech) + na nohy botičky + na hlavu kuklu.
K delšímu nošení nebo spánku venku v zimě dám kapsu.
Oblékání dítěte s nosícím oblečením v zimě
S nosícím oblečením dám dítěti jen punčocháče + ponožky + papučky/botičky + triko s dlouhým rukávem + kukla. A přes nás mikinu a bundu.
↟↟↟↟↟
Sdílejte na fb: