Noční lůžkový vlak podruhé │ Benátky s dětmi

A tati? Můžu ještě aspoň dva skoky?
Říká rozdováděná Divoká Řeka ve vlaku…

Noční lůžkáč podruhé. A zas to bylo tak tak (o naší první cestě se můžete dočíst tady). Dokonce jsme den před odjezdem zrušili ubytování v Benátkách kvůli nemoci, ale nakonec jsme v den odjezdu zase hledali nový.

Cestování vlakem je pro mě mnohem dobrodružnější, natož tím nočním. Chceme cestovat šetrněji a vlak má výrazně nižší emise než cestování autem nebo letadlem, které se řadí jako nejhorší. Když budeme vycházet i z průměrné obsazenosti, cestování vlakem je mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Lístky na vlak

Začalo to moji touhou po Benátkách, ale ne v létě plnou davy turistů (těch jsem si dost užila v Římě u Kolosea). Náčelník říkal, že koupí lístky na noční vlak na Vánoce, hmm tak jo, proč ne

Z minulé zkušenosti, kdy jsme skončili z lehátkového v tom sedacím kupé (kde se to ale dá rozložit na velkou palandu), jsme si řekli, že ušetříme a koupíme rovnou tohle celý sedací kupé pro nás.

Jo, je to dost na punk, ale ušetříte asi 90 éček na jedné cestě (při předčasné koupi, lístky se totiž dají koupit 3 měscíce předem a jsou tedy levnější). Nicméně to lehátkové/lůžkové kupé je samosebou pohodlnější.

Příště jsme si říkali, že další dovolenou koupíme na cestu tam levnější lístky v tom sedacím kupé, to jsme ještě fresh a plní energie. A cestu zpět, si koupíme to dražší, ale pohodlnější lůžkové kupé.

Lístky kupujeme u ÖBB night train. Jezdí z Vídně. Do Vídně jedou fajn spoje s rodinným kupé, což je fajn si předem koupit (když je volný).

↟↟↟↟↟

V listopadu ale začala naše první velká viróza ever.  Všechno a všem se to doma pěkně střídalo (od střevní chřipky z otravy z jednoho přírodního pramene, po laryngitýdu a celkově horní/dolní cesty dýchací, nikdy jsme nebyli takhle nemocní, pak jsem si dělala srandu, že to snad už byla korona).

Já jsem z toho byla brzo fit a pak se jen starala o smečku. Náčelník ale k blížícímu se odjezdu začal zas kašlat a soplit. Ale vypadalo to, že to podchytil.

Přímý přenos z Benátek

Mezitím jsme sledovali přímej přenos kamer z Benátek, jak to vypadá s hladinou a jak jsou nebo nejsou zatopený.

Vždycky od podzimu jak prší a když jsou hlavně přílivy, jsou Benátky pod vodou, ale ne všude. Někdy tam lidi chodí skoro po kolena ve vodě, holt nepromokavý návleky na nohy nebo gumáky to jistí. Ale přes den ta voda i opadne. Víc o tom najdete v článku Vánoce v Benátkách│I potopa byla.

Předpověď vypadala slibně a pršet nemá. Říkali jsme si, že aspoň Benátky zažijem jinak. A jak říkám, každá zkušenost dobrá.

Ale večer před odjezdem náčelník k tomu kašli najednou 38,3 teplota.
No nic, nevadí, zdraví je přednější, lístky na vlak propadnou a zbytek zdarma zrušíme.

Tip na plánování dovolené

Ubytování z vícerodůvodů řešte takový, aby se 24 hod. před příjezdem dalo zrušit a vrátili vám 100%. Holt už je nás víc a stát se může cokoliv.

Ale o Vánocích ráno byl v pohodě a říkal, že věděl, že to měl kdyžtak rušit až ráno (jó stará dobrá intuice).

Divoká Řeka se vždycky těší, ale když jsme ji říkali o Benátkách na vodě, ale že my budem v suchu, tak nechtěla jet, protože je tam „potopa“ 🙂

Ale ten den o Vánocích, když jsme se rozhodovali, jestli to teda hecnem, holka skandovala že JO! Že chce jééét. Tak bylo rozhodnuto a náčelník zase hledal ubytování, nakonec sehnal i levnější.

Stihla jsem i nádobí umýt, prádlo vyprat, sbalit nás, i s Malým Bizonem si pospat.

Jo, my jsme prostě trhlá rodinka. Co se dalo čekat od punkerky co nosila 20 dirkový glády a floutka, kterej je furt někde, jen ne nohama na zemi (což není vždycky výhra).

Musím říct, že to naše cestování miluju, protože to pro mě je takovej „kurz přežití„, po kterým jsem vždycky toužila.  A s dětma je to někdy teprve vzrůšo.

Tak šťastné a veselé!

PS: Článek o Vánocích v Benátkách najdete tady. A víc fotek najdete v naší fb skupince Punkové cestování s dětmi.

↟↟↟↟↟

Sdílejte:

Doporučené články