Moje první 14 km túra naboso │ Barefoot

To horko v konvenčních botách, spocený nohy, stěsnaný prsty, nepohodlný boty, nepřijemná chůze…  Unavený nohy, které nesou celý tělo… To už je minulost! Barefoot obuv a bosá chůze dává nohám svobodu a tělu energii.

Úzké a tvrdé boty jsou už minulostí

Choďme víc naboso

I to nepříjemné je potřebné. Bosou chůzí se naučíte vnímat povrch po kterém denně nevědomky chodíte. Naučíte se chodit tak, jak je to příjemné pro celý pohybový aparát. 

Volíte povrch, přemýšlíte o něm, kam stoupnete… Je to úplně jiný rozměr výletů a poznávání krajiny, vašeho těla a jeho limitech. Učíte se o něm i o přírodě. Tělo odlehčujete, nohy kladete, nedupete, nenarážíte na terén.

Zamrazí mě, představit si ty nárazy, dupání, zmáčknuté prsty, dusno v konvenčních botách. Na to srovnání přijdete až po přechodu na barefoot obuv a bosou chůzi.

Bota má chránit před klimatickými vlivy nebo poraněním na nebezpečném místě, neznamená to, že boty budeme nosit nonstop od rána do večera, doma i venku.

Bosou chůzí v přírodě předcházíme kardiovaskulárním chorobám

Zkuste příště boty sundat, pozorujte co to s vámi dělá, trénujte a postupně prodlužujte dobu bez bot. Uzemnění s elektromagnetickým polem Země, možné pouze bosou chůzí v přírodním terénu, je pro naše tělo velmi potřebné, i pro psychickou pohodu.

Hlavně že nožky dýchají, masírují se reflexní body, uzemňujete se, jste v kontaktu s prospěšnými půdními bakteriemi (oproti těm neprospěšným, které se tvoří v botě).

Bosá chůze dokonce snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, snižuje totiž shlukování červených krvinek a viskozitu krve.

Máma s dcerou na túře naboso.
Divoká Řeka šla se mnou taky většinou bosa

5 smyslů, kterými poznáváme svět

Okolní krajinu poznáváte především hmatem z nohou, můžete stoupnout do bláta, zchladit se do louže, do řeky, jít po heboučkém mechu nebo travičce, ale i drsnější terén pro odolnost a trénování svalů a vazů

Očima zkoumáme vše kolem nás. Rukama si na to sáhneme, na trávu, strom. Nosem dýcháme. Pusou ochutnáváme lesní plody. Ušima nasloucháme zvukům přírody a jejích obyvatel… 

Ale ty vjemy z nohou jsou úplně jiný level, každou sekundu vnímáte okolní krajinu podle jejího povrchu, cítíte ji.

↟ Blaženě si hovíte, nebo si zaskučíte a zasmějete se tomu pichlavému jehličí.

Boty jsem nasadila až před vstupem do autobusu domů. I tam se mi už nechtělo obouvat, ale bylo mi to ještě blbý.

Jak to párkrát zkusíte a zvyknete si, odprostíte se od posuzování a hodnocení ostatních a je vám jedno co si ostatní myslí. Je to jejich život, jejich předsudky, doměnky, jejich nálada, jejich vředy… mě se to netýká.

Budeš mít špinavý nohy!

A přece nevadí, že budete mít špinavý nohy, ponožky vyperete (berete ty opotřebované, které oželíte), nohy umyjete kartáčem pod sprchou. Ruce si také umýváte po příchodu domů, tak ty 3 minuty na víc ve vaně s kartáčem vás nezabijou. Jednou za čas použijete pemzu. Vyřešeno!

Výbava na umývání nohou po bosé chůzu.
Klasická výbava pro nohy

Přece sebe nebo rozvíjení dětí nebudete omezovat kvůli špinavým nohám :).

O příznivých vlivech bosé chůze se dočtete v článku Bosománie. Módní hit nebo zdravé (ne)obouvání.

Tak bosé chůzi zdar!

↟↟↟↟↟

Sdílejte:

Doporučené články