
Nošení dětí je prima věc, ale hlavně bezpečně a pohodlně. Pojďme se stručně podívat na základy správného ergonomického nošení.
V článku najdete:
➸ Jak vypadá ergonomické nosítko?
1. Látka od kolínka ke kolínku a nožičky do písmene M
2. Tenká a měkká zádová opěrka a zádíčka do písmene C
Předčasné posazování dítěte/pasivní sed
3. Nosit vždy čelem k sobě
➸ Druhy nosítek
1. Rostoucí nosítko a jak ho nastavit
2. Klasické nosítko (nerostoucí)
➸ Výběr prvního nosítka
➸ Další důležité informace
Dupačky do nosítka nepatří
Kdy může mít dítě ruce vystrčené z nosítka?
Starší děti a malé nosítko
➸ Opakování je matka moudrosti
Jak vypadá ergonomické nosítko?
1. Látka od kolínka ke kolínku a nožičky do písmene M
Ergonomické nosítko má látku od kolínka ke kolínku, tím docílíme správného podsazení, kdy jsou kolínka výš než zadeček a nožičky dítěte tvoří pomyslné písmeno M. Díky tomu se zakulatí zádíčka a obratle jsou hezky rozložené, nestlačují se, nepřetěžuje se páteř.
➸ Na fotce vlevo je ergonomické nosítko. Tato poloha je správně i pro zdravý vývoj kyčlí, je to stejný princip jako široké balení plen (stejný efekt mají i pleny látkové).
➸ Na fotce vpravo vidíte neergonomické nosítko, lidově řečeno „visítko“. Má úzký pruh látky mezi nohama, nemá tedy dostatečně širokou látku od kolínka ke kolínku a dítě tzv. visí za rozkrok. Kolínka má níž než zadeček a páteř je „našponovaná“, obratle se stlačují.
Musím říct, že ani mně to nebylo pohodlné. Po té chvíli pro fotku mě bolely záda i ramena.
Stačí si představit jak by bylo vám, kdybyste seděli v houpací síti, nebo viseli za rozkrok…
2. Tenká a měkká zádová opěrka a zádíčka do písmene C
Tenká a měkká zádová opěrka (s kolínkama výš než zadeček) umožní dítěti zakulacení zádíček do písmene C, přičemž se nezatěžuje páteř, obratle jsou krásně rozložené.
➸ Vlevo na fotce vidíte krásně zakulacená zádíčka, díky tenké a měkké zádové opěrce, která kopíruje záda a polohu dítěte.
Když dítě usne, opře si hlavičku o máminu hruď, uvolní se a ještě víc se zakulatí zádíčka. V neergonomickém nosítku mu to špatná zádová opěrka a poloha visících nožiček nedovoluje.
➸ Neergonomické nosítko (vpravo na fotce) má vyztuženou, nepoddajnou a jasně formovanou zádovou opěrku, která se nepřizpusobuje dítěti.
Jde vidět jak nohy visí dolů a to není dobré pro páteř ani kyčle dítěte.
Přidávám ke stažení obrázky v plné velikosti volně ke sdílení a šíření osvěty:
Náhled ke stažení
➸ na šířku
➸ na výšku
➸ malý s textem
➸ velký na A4 s textem (kdyby to taky někdo chtěl k tisku jako malé letáčky k nenásilné osvětě třeba v čekárnách atd…
Předčasné posazování dítěte/pasivní sed
Nošení v neergonomickém nosítku je stejně nezdravé, jako u předčasného posazování dítěte nebo používání nevhodných chodítek, když dítě ještě samo nechodí. Nemá vytvořené potřebné zádové svalstvo a proto se přetěžuje páteř. Přeskakujeme tím vývojové etapy dítěte.
Nejsou vhodné ani autosedačky na vození na procházky, jak vidívám nacvaknuté na podvozku od kočárku (autosedačky jsou opravdu jen na převoz na nezbytně nutnou dobu). Taky se nedoporučuje vození v kočárku ve sporťáku v sedě (i mírném, většina sporťáků ani nejde dát do úplného lehu), dokud dítě ještě samo nesedí.
Některé korbičky kočárků také umožňují sklopit/vyvýšit zádovou opěrku do mírného sedu a to není dobré, protože:
➸ dokud miminko samo nesedí svou vlastní vůlí a zádovým svalstvem, stlačují se obratle a přetěžuje páteř
➸ bereme tím dítěti motivaci samo se snažit, zvedat, chtít si sednout a tím trénovat a posilovat tělíčko. Proč by se snažilo, když to uděláte za něj.
↟ Ano, dítě chce dělat všechno s vámi a na vše, co se kolem něj děje vidět, jinak se rozčiluje, Řešení ale není dítě předčasně posazovat, lepší je správně nosit.
K tomuto tématu stojí za přečtení i tento text z polikliniky Prosek:
„Existuje velmi rozšířená fáma o tom, že v 6 měsících by mělo dítě už samo sedět. Z hlediska vývoje je ale tento požadavek zcela nereálný. Tento názor přetrvává ještě z doby, kdy byly děti běžně pasivně posazované, z důvodu trénování zádových svalů. Bohužel, až když tato generace dorostla, zjistilo se, že je bolí záda mnohem častěji a dříve, než jiné generace. A pátralo se proč. Nakonec došli odborníci k závěru, že záda byla přetěžovaná už v dětství, a názor o pasivním posazování dětí se diametrálně změnil.
…
V žádném případě není možný sed z lehu na zádech, tak jako u dospělých. Někdy si děti tak sednou, když jsou ve zvýšené poloze (autosedačka, kočár, klín ad.), nebo se za něco chytnou a vytáhnou se do sedu (tyčky od postýlky, madlo v kočárku). Ale i to je pasivní sed, stejný jako byste je posadily na zem vy samy…
…
A proč je pasivní sed tak nebezpečný. Protože kromě toho, že dětem ničí záda, je schopný i zablokovat psychomotorický vývoj. Většina pasivně posazených dětí nikdy, nebo jen velmi krátce leze. Sed je cíl celého vývoje a lezení je cesta k němu. Pokud dítěti nabídnete cíl dřív, než projde cestu, pravděpodobně už se po ní nikdy nevydá.“
poliklinikaprosek.cz
3. Nosit vždy čelem k sobě
Dítě nosíme vždy čelem k našemu tělu. A kvůli pohodlí ideálně v takové výšce, abyste dali pohodlně pusinku dítěti na hlavičku. Nošení níž je ale zase vhodné na kojení (kdyžtak povolíte úvaz/ramenní popruhy, „setřepnete“ dítě níž, vytáhnete prso a bokem ho přidržujete).
Dítě opravdu vidí dostatečně a není žádoucí ho nosit v nosítku čelem od sebe. Později ho můžete nosit i na zádech.
Nošení v nosítku čelem od sebe se nedoporučuje, protože se nedocílí ergonomické a abdukčně flekční polohy dítěte a taky se dítě nemůže schovat před přemírou vjemů, ujistit se pohledem na vás/maminku, schoulit se, opřít si hlavičku a pohodlně usnout.
Přemíra podnětů dítě stresuje, je neklidné a to vše se projevuje i na jeho spánku.
Druhy ergonomických nosítek
1. Rostoucí nosítko a jak ho nastavit
U rostoucího nosítka se dá nastavit šířka sedu a výška zádové opěrky podle proporcí dítětě.
Nastavuje se tedy látka od kolínka ke kolínku (jak dítě roste tyto rozměry se rozšiřují). A výška zádové opěrky, aby byla zhruba od krku max. k ouškům.
Dítě nemá být v nosítku zapadlé a naopak by mu zádová opěrka neměla být ani krátká (např. do půli zad).
Na fotce je takový hybrid Mei Tai novorozenecké nosítko značky Storchenwiege. Má jednoduchý bederní pás (u Mei Tai nosítek není bederní pás ani přezkové ramenní popruhy ale jen 4 popruhy na zavazování. Je to fajn nosítko pro malé děti, ale s rostoucí váhou dítěte se svěšuje a není pohodlné pro rodiče).
Rostoucích nosítek je několik druhů. Novorozenecká, která jsou ideální na malá miminka. Nebo zase pro starší zhruba od 3 měšíců. Někteří výrobci uvádějí používání nosítka od počtu kg dítěte, jsou to ale pouze informace orientační. Každé dítě je jinak velké a těžké a nosítko mu může sednout dříve, nebo zase až později (některé dítě je ve 3 měsících ještě mrňousek a nosítko mu bude velké, nebo naopak…).
Vše předem vyzkoušejte nebo alespoň porovnejte míry vašeho dítěte s rozměry nosítka – šířka sedu a výška zádové opěrky) a podle toho se orientujte, jestli vám sedne nebo na jak dlouho vám vydrží, zda není vhodnější pořídit třeba už nosítko větší.
Natočila jsem video návod s tímto nosítkem:
2. Klasické nosítko (nerostoucí)
Klasická nosítka mají šířku sedu i výšku zádové opěrky pevně danou. Starším dětem, které tak rychle nerostou vydrží déle.
Ať už rostoucí nebo nerostoucí nosítko, stejně nikdy nebude tak dokonale sedět jako šátek, který se vždy váže přesně na míru konkrétnímu dítěti i nositeli, ten je prostě nejpohodlnější.
Jenže doba vázání šátku je nepatrně delší, než jen dát dítě do nosítka, zacvaknout a utáhnout… Na druhou stranu je to jen o cviku a úvaz do šátku je taky minutka.
Doma mám šátky, ring sling šátek, nosítka rostoucí i nerostoucí a každé ma svoje pro i proti. Na každém miluju něco jiného. Ale nosítka jsem si oblíbila pro jejich praktičnost a rychlost (hlavně při cestování a u chodících dětí, které chtějí každou chvíli dolů).
Moje zkušenost
V těhotenství s prvním dítětem jsem měla nachystané rostoucí novorozenecké nosítko Storchenwiege z druhé ruky. Po půl roce jsem si koupila šátek, pak druhý, třetí (pozor je to závislost). Těsně před rokem dcery jsem si koupila nosítko pro velké děti Tulu Toddler (dcera byla docela velká).
S dalším dítětem už mi novorozenecké nosítko (Storchenwiege) po chvíli nebylo pohodlné a tak jsem si pořídila rostoucí nosítko od těch cca 3 měsíců Lenka 4ever křížící typ. Z jednoho šátku jsem si nechala ušít Ring Sling. Nošení je prostě láska.
Výběr prvního nosítka
Co se týče výběru prvního nosítka na novorozence (pokud tedy nechcete šátek, ten je na malé miminko asi nejlepší), volila bych nějaké nosítko přímo novorozenecké.
V rámci úspory peněz bych opravdu nepořizovala jedno nosítko univerzální a rostoucí na celé nosící období. Tato nosítka jsou vhodná většinou od 3. měsíce věku dítěte (někdy sedne mnohem později) a ty první týdny je nošení v nosítku opravdu pomocník k nezaplacení.
A později, jak miminko povyroste, bych pořídila nosítko větší, které líp sedne a bude pohodlnější na větší dítě (to menší nosítko můžete zase prodat).
Šátky i nosítka se dají pořídit levněji z druhé ruky, stejně tak je zase většinou snadno prodáte dál. A to nejlépe v nosících skupinkách na fb, např. Nosíme děti, kterou vedou zkušené odbornice a inzeráty jsou veřejně v albech zkontrolovány. Sama mám jeden šátek a nosítko z druhé ruky. Pak jsou regionální fb skupinky podle vašeho bydliště. Tak to můžete omrknout osobně, popřípadě vám původní majitelka může poradit s nastavením nosítka.
↟↟↟↟↟
Chci říct, že každé nosítko je jiné, je různá tvrdost/měkkost bederního pásu, ramenních popruhů, velikosti přezek a druhy zapínání/zavazování, (ne)možnost křížení popruhů, látkové nebo šité ze šátku (a s tím funkční vlastnosti šátkoviny)...
Každému sedí a je pohodlné něco jiného, proto je nejlepší vyzkoušet od kamarádky nebo na srazech regionálních nosících skupinek (na facebooku dohledáte), popřípadě se tam zeptejte na názory a zkušenoti s vámi vybraným modelem a značkou.
Další důležité informace
Dupačky do nosítka nepatří
Dupačky a overaly s přišitou ťapkou nejsou vůbec vhodné na nošení dětí. V této konkrétní poloze roztažených nožiček při nošení na žabičku, nožičky stahují a nejde dítě dobře podsadit.
Volte proto prosím poddajnější a natahovací punčošky nebo tepláčky + ponožky. Tam je ta vůle, že se mohou natáhnout/vysunout podle potřeby, ale dupačky (i konkrétní overaly) přes tu přišitou ťapku NE (další možnost je obléct o číslo větší dupačky, aby tam byla ta rezerva k natáhnutí).
Představte si sebe, jak si čapnete, kalhoty se mohou o pár cm vysunout u kotníků, nebo kvůli pohodlí si je vy sami vyhrnete výš (a to právě v dupačkách nebo overalech s přišitou ťapkou nejde, táhne to a může to způsobovat i neklid dítěte).
Kdy může mít dítě ruce vystrčené z nosítka?
Dítě může mít ruce, myšleno celé paže, vystrčené venku ze zádové opěrky až když samo sedí a je zpevněné (viz 2. fotka níž), do té doby je má uvnitř nosítka na vašem dekoltu nebo volně podél těla (viz 1. fotka).
Nesedícím mrňousům vystrkujícím občas ručky ven, prostě zase ručky zastrčíte dovnitř. Někdy je těžké je udržet uvnitř, když je zrovna dítě chce vystrkovat, hlavní je, aby je nemělo venku dlouhodobě, dokud není zpevněné a samo nesedí (s rukama venku nemají zakulacená záda a je to podobné jako u předčasného pasivního sedu viz výše).
Starší děti a malé nosítko
Nedostatečná velikost nosítka u již staršího a velkého dítěte.
↟ Látka od kolínka ke kolínku
Když máte starší dítě (třeba 3 roky) a stejně ho nosíte jako my, třeba hlavně na cestách (přesuny, když usne ve vlaku), nebo ponošení když bolí nohy (na túrách atd.), tak už není taková katastrofa, když nosítku chybí nějaký ten centimetřík. U malého děťátka to je pochopitelně problém.
Velké dítě už je dostatečně zpevněné a větší. Tolik nevadí, když je šířka sedu nosítka o trochu kratší a látka nedosahuje úplně přesně od kolínka ke kolínku, většinou se dítě už dlouho nenosí, chodí samo.
Malé nosítko pochopitelně tlačí do stehen, ale…
➸ Je rozdíl chybějící 3 cm látky od kolínka ke kolínku u 3 letého dítěte, nebo u 3 měsíčního miminka, v poměru k jeho délce stehýnka. U většího dítěte jsou ty 3 cm velmi malé procento.
➸ Na dlouhodobé nošení je pochopitelně ideální mít látku od kolínka ke kolínku, starší děti už ale mají nosítko většinou na poponášení nebo na krátké jednorázové spaní.
Takže i když je váha dítěte větší, není to riziko nepohodlí u větších dětí tak aktuální v souvislosti s délkou a frekvencí nošení (zdůrazňuji, že se bavíme o starších dětech).
Rozšiřovače
Super řešením je ale při nedostatečné šířce sedu u rostoucího dítěte rozšiřovačě k nosítku. Dají se dokoupit buď originální rozšiřovače ke konkrétnímu nosítku (pokud je výrobce vyrábí) nebo univerzální nebo šité na míru na vaše nostíko s potřebnou šířkou látky pro vaše dítě (potřebné centimetry, které chybí vašemu nosítku k dětským kolenním jamkám). Je to levnější varianta, než pořizovat nějaké batolecí větší nosítko a ve fb skupinkách vám určitě někdo poradí, které rozšiřovače, popřípadě doporučí někoho, kdo rozšiřovače šije.
➸ A další faktor, který narušuje tento ideál stav (starší děti-látka od kolínka ke kolínku) jsou štíhlé ženy.
I kdybych si já nasadila velké batolecí nosítko a utáhla bych bederák na svůj úzký pas, rozpětí nožiček velkého dítěte přesahuje můj průměr pasu, takže nedokážu poskytnout velkému dítěti podporu od kolínka ke kolínku (pochopitelně kolena nebude ohýbat za mými zády).
↟ Zádová opěrka
➸ Z hlediska bezpečnosti je také důležité u větších dětí mít zádovou opěrku minimálně do podpaží dítěte, do horní části lopatek.
Abych to uzavřela, i u větších dětí je ideální mít zádovou opěrku ke krku a látku sedu od kolínka ke kolínku.
Prodávají se i batolecí velká nosítka, popřípadě se šijí na míru. Nebo jsou dostupné ty rozšiřovače na nosítko.
Na benefity a důvody k nošení dětí jsem se zaměřila v článku 15 důvodů proč nosit děti aneb instinkty neoprčíš.
A jak na oblékání dítěte i vás při nošení, abyste se nepřehřívali, nebo naopak děťátko nemrzlo, chystám další článek. Pokud vás to zajímá, sledujte fb stránku.
Opakování je matka moudrosti
Neergonomické nosítko (visítko)
➸ Kolínka jsou níž než zadeček (nedostatečná látko od kolínka ke kolínku).
➸ Vyztužená zádová opěrka.
➸ Možnost nošení čelem od sebe.
Ergonomické nosítko
➸ Kolínka jsou výš než zadeček do písmene M (látka od kolínka ke kolínku).
➸ Tenká a měkká zádová opěrka umožňující zádům polohu do písmene C.
➸ Nosí se vždy čelem k sobě.
Období s malým dítětem si hlavně užívejte, zdá se to nekonečné, ale uteče to jako voda a budete nostalgicky vzpomínat. S druhorozeným si to nošení a mazlinkání zase užívám, protože to je naposledy a půjdu pak do nosícího důchodu :).
Nosítko/šátek je opravdu velký pomocník (i s kojením).
↟↟↟↟↟
Sdílejte na fb: