Co by měl každý vědět o kojení

Kojení je přirozené i dlouhodobě.

Jak kojení všechny smutky zahání aneb vyprdněte se na zakomplexovaný jedince.

Primární účel prsou

Kojení se dneska ještě moc „nenosí“, pomalu, ale jistě se začíná šířit povědomí, že prsa jsou primárně určená dětem. Naše kultura z prsou udělala sexuální symbol, to ale pořád nemění nic na tom, že jejich hlavní účel je krmení potomků.

Prsa na plakátech, bilboardech, v létě hluboké výstřihy ano. Prsa i v marketigově podsouvaných reklamách ano, ale prso při kojení na veřejnosti ne. Ale nahá prsa u vody zase klidně jo?!

Mně kojení na veřejnosti bylo v téhle společnosti nepřijemný a proto jsem kdysi s prvorozenou dcerou v zimě v restauraci šla opravdu i na to „doporučované“ WC, abych neschytávala pohoršené pohledy. Smutný a zároveň trochu ujetý, kojit na záchodě, ale zase lepší kojit a být v klidu, než nekojit nebo nikam nechodit.

Malá miminka se přirozeně často kojí, ona pochopitelně nepočkají jak dospělý člověk, který má hlad nebo žízeň. Proto to neztěžujme ženám, na které je s příchodem miminka už tak dost velký nátlak.

↟ Vždyť jde jenom o kozy

Diskrétní kojení v nosítku a podle potřeby

Díky nošení, jsem rychle přišla na to, že v nosítku se dá kojit diskrétně. Dokonce i za chodu při pochůzkách po městě a nikdo si ničeho nevšimne. Fakt doporučuju, nosítko/šátek je všestranný pomocník (prostě prso vytáhnete, nasměrujete popř. zboku přidržujete).

Tvorba mateřského mléka je nastavena na neomezený přístup dítěte k prsu. A při nošení dětí se do těla vylučuje hormon oxytocin, který taktéž podporuje tvorbu mateřského mléka. Takže za mě je nosítko/šátek základní pomocník do každé rodiny.

Diskrétní kojení na veřejnosti je možné i v ergonomickém nosítku.
I v zimě je kojení bez problému

Tím, ale nechci nabádat ke schovávání při kojení. Naopak ty pranýřované „exhibicionistky“ jsou moc důležité, aby dnešní mladí páni kluci věděli, že kojení není problém. A v budoucnu se nepozastavovali nad kojící ženou na veřejnosti.

To poselství nepatří jen mužům, ale i zakomplexovaným a odsuzujícím ženám.
Jako kdyby kojící maminka chtěla někomu přebrat chlapa tím, že kojí své dítě. V zahraničí jsem byla mile překvapena, jaký přístup mají místní lidé k dětem i ke kojení.

S druhorozeným to už neřeším, asi i díky té osvětě už mi to nepřijde divný, když to není tabu. Jsem proto ráda za kamarádky, které se nestyděly přede mnou kojit své děti, protože jsem se i já přestala tolik stydět, cítit se při tom divně a přemýšlet kde a jak budu kojit já.

↟ Jako vážně, nehledejte exibicionismus v tom, když žena potřebuje nakrmit nebo uklidnit své dítě. 

Odsuzující komentáře a pohledy vedou jenom k tomu, že maminky nevytáhnou paty z domu. Nebo max. na půlhodinku, ale jakmile začne dítě plakat, protože má hlad/žízeň/psychickou potřebu jistoty, maminky spěchají domů nakojit. Ano, i takové případy znám.

Nebo začnou používat dudlík a krmit lahví, což je škoda v souvislosti s možnými následky.

Rizika krmení z láhve a používání dudlíku

Kojení je normální a přirozené. Není to nic nechutnýho, přece kvůli naší mentalitě nebudeme tlačit maminky ke krmení dětí na veřejnosti láhví nebo dudlíkem odsouvat potřebu blízkosti, uklidnění, kojení a hladu.

Láhve a dudlíky mají svá rizika v souvislosti s kojením, jak pro mámu, tak pro dítě a to:

➸ snižuje se tvorba mateřského mléka
➸ hrozí předčasné odstavení dítěte
➸ ovlivňuje 
rozvoj řeči dítěte

Při dudlání dudlíku nebo při sání z láhve (i láhve se savičkou nebo brčkem) se namáhají jiné orofaciální svaly. Při saní z prsu dítě vynakládá větší aktivitu, než při dudlání šidítka nebo pití z láhve, ze které to teče „samo“. Z toho důvodu je i riziko, že dítě začne prso odmítat, přijde bojkot a předčasné odstavení.

Orofaciální svaly

Láhev se savičkou nebo brčkem a dudlíky učí špatnou techniku polykání i funkci jazyka. Děti pak mají špatnou klidovou polohu jazyka, který ochabuje. To se projeví na artikulaci (problém se sykavkami a hláskami, T,D,N,L,R,Ř). Zeptejte se na to logopedky.

Obě mé děti jsem od 6.měsíce učila pít vodu z panákovky, hrnku nebo kelímku (bryndák nebo dát při napití utěrku pod bradu to jistí). Od 8.měsíce děti uměly pít z normální pet lahve, takže jsme nikdy nepotřebovali žádnou speciální dětskou láhev nebo hrneček.

Brčka jsem u malých dětí nepoužívala. Doma mám znovu použitelné/plnitelné kapsičky pro děti. K nim jsem v období kojení používala lžičku. Podávala jsem na normální lžičku nebo se prodávají přímo nástavce lžičky na otvor kapsičky, pasuje i do kupovaných kapsiček). Protože po pár kapsičkách bez lžičky, kdy to dcera cucala, mě potom u kojení začala zase kousat. A kazilo to techniku sání (přece jenom z kapsičky se saje ízi pízi bez námahy), což by v našem případě s největší pravděpodobností způsobilo větší neklid u kojení a předčasné odstavení.

Kousání už jsme přitom měli dávno za sebou při růstu prvních mléčných zubů. Takže doporučuji i tuto možnost a ke kapsičkám dokoupit lžičku. I kdyby to ve vašem případě nepokazilo kojení, jde i o ten vývoj řeči a orofaciálních svalů, že jo.

Kapsičky se lžičkou nekazí techniku sání a nehrozí předčasné odstavení dítěte.

Marketing

Nebudu se rozepisovat o tom, jaký má krmení umělou výživou zisk pro výrobce kojeneckých lahví a umělých mlék.
Všude ty podsouvané reklamy na umělá mléka, lahvičky a šťastný dětičky. Začíná to už v těhotenství v čekárnách u gynekologa.

↟ Kdepak je letáček nebo reklama v TV o přirozeném kojení? Díky za ty možnosti, ale nedělejme z lahví a umělého mléka něco lepšího a prospěšnějšího, není to tak.

Dokonce mě v prvním těhotenství ani nenapadlo, že by děti mohly být bez dudlíku. Automaticky jsem měla za to, že narození miminka = dudel. Tolik k reklamám a většinové společnosti. 

Nemluvím o ženách, které mají problémy s kojením a láhev s umělým mlékem a dudlík je pro ně jediné možné řešení, rozumím a neodsuzuji.

Často ale ženy předčasně vzdají kojení a sáhnou po láhvi s umělým mlékem, protože je to snažší. Adoptivní mamimnky, které se i přes to, že miminko neporodily rozkojí, jsou příkladem, že když se chce, všechno jde.
Kolikrát jsou ty problémy jen v naší hlavě a neblahé okolnosti tomu jenom přikládají.

Další věc je podpora zdravotníků a snižování sebevědomí v křehkém období novopečené maminky větami typu máte špatné a nevhodné bradavky ke kojení, po mýty slabého a hladového mléka. Ale podsouvat umělé mléko už v porodnici, doporučovat dokrmování nebo znehodnocovat kojení a od 4. měsíců doporučovat najet na příkrmy a odstavit od kojení, to by většině zdravotníkům šlo.

↟ V roce 2017 bylo v Olomouckém kraji plně kojených tří měsíčních dětí pouze 10,6 %.

Samosebou každá situace je individuální. Ale některé příběhy žen v mém okolí jsou šílené, že se ani nedivím, že kojení vzdaly. Proto mi přijde důležitá ta osvěta v tomto tématu. V našem kraji bylo v roce 2017 plně kojeno v šestinedělí jen 23,9 % a ve 3 měsících 10,6 % dětí (tabulka krajů ke stažení na stránce Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR).

Tohle je ale citlivé téma a když kojení i přes veškerou snahu nejde, nemá cenu se trápit výčitkama, hlavní je být v pohodě psychicky a dítěti na blízku fyzicky a v tomto případě buďme rádi za ty možnosti.

Všechny smysly v jediném okamžiku při kojení

Miminka se učí a zažívají tolik vjemů při kojení v jedné jediné chvíli. Chuť, hmat, čich, sluch, zrak. Proto mi i dává smysl krmit miminko suplementorem, nebo cévkou u prsa/bradavky, když je z vážných důvodů potřeba dokrmovat nebo jsou jiné komplikace. Nekazí to techniku sání a simuluje to kojení se vším všudy.

Často slýchám, že kojení je jedinečné, že ano, je to krásné, ale je to jen mezi mámou a dítětem a tak to má zůstat. Mají být v soukromí, někde se schovávat a hledat to místo určené ke kojení…  

Ano, je to jedinečné, je to jen mezi mámou a dítětem, proto jim to neztěžujme a nechme je kojit kde a kdy potřebují. My si taky vytáhneme svačinku kde chceme, nepřikrýváme se plenou, neschováváme se na WC nebo někde za křovím v parku, kde nás nikdo neuvidí.

Navíc odvrátit pohled není zas tak těžký, pokud to někomu vadí, prostě se dívejte jinam, easy.

↟ Kolik lidí a situací v životě přehlížíme?

Bezdomovec na ulici, čůrající pán u stromu, rodič jak trestá dítě… děláme jakoby nic. Vždyť to není tak těžké i u kojící maminky.

A pokud někdo argumentuje a srovnává močení s kojením, stylem oboje je přirozené a přitom nestahujeme kalhoty na veřejnosti, pak není v pořádku dotyčný oponent, ne kojení na veřejnosti. Srovnávat močení dospělé osoby s kojící maminkou a potřebou malého dítěte je opravdu mimo mísu.

Kojení ale hraje i další důležitou roli. Mateřské mléko obsahuje spoustu živin a imunitních faktorů, které v umělém mléce nenajdeme, a že jich je! 

Růst zubů a jiné neduhy

Kojení pomáhá dětem lépe zvládat i stres, ať už se jedná o psychickou bolest a trápení, problémy se spánkem, tak i při fyzické bolesti a úrazu je kojení velmi efektivní.

Z vlastní zkušenosti vím, že je to lék k nezaplacení a to nejen po úrazu, ale i při nemoci, kdy ani moc jídla/pití do dítěte nedostanete. Kojení v tomto případě pomáhá s pitným režimem, v boji s nemocí fyzicky i po psychické stránce, kdy je dítěti fakt na nic. 

Jó a zuby! To když zuby rostou, to je jiná… jako nevím, co bych bez nosítka a kojení dělala, jak bych dítě uklidňovala jen na rukách, možná bych už v blázinci byla.

Syn mi i teď visí věčně na prsu a hlavně v noci, díky kojení se aspoň trochu vyspím (spíme společně).

Mléčné zuby a kousání

A když vás dítě někdy kouše, nedělá to schválně, je třeba mu to v aktuální situaci vysvětlit důrazným NE. Netrestejte ho za to, oni si někdy nemůžou pomoct, než přijdou na to, že takhle teda ne, že vás to bolí. Nejvíc se mi osvědčilo buď strčit malíček do pusinky – přes jeho koutek, tím mu otevřete čelist a je vyřešeno.

Nebo ještě efektivní bylo dítěti přitáhnout hlavičku k prsu, člověk má paradoxně tendenci dítě naopak odtáhnout, ale to právě bolí víc když je zahryznutý do bradavky, tím že dítě přimáčknete k prsu, pustí vás okamžitě. Takže při kojení připravená ruka na hlavičce dítěte v kousacím období to vyřeší okamžitě a dítě to kousání pak přestane bavit.

Dlouhodobé kojení je naprosto přirozené.

Samoodstav

Dítě by mělo začít s příkrmy nejdříve od 6.měsíce věku, ale kojení je stále hlavním zdrojem stravy. Obě mé děti projevovaly zájem o to, co jím, už před 6.měsícem. Pochopitelně se zajímají o vše, co děláme.

Dceři jsem dala do ruky kousek něčeho asi v 5,5 měsících k ožužlání a seznamování se s jídlem. A u syna někdy po 6. měsíci. S příkrmama jsme si nedělali těžkou hlavu a do roka se hlavně kojili. Přikrmovala jsem formou BLW, učí se tím skvěle i jemnou motoriku. A v roce se už lžičkou krmil i sám.

Průměrný věk samoodstavu je mezi 3-5 lety, nejříve od dvou let.WHO doporučuje s příkrmy začít od ukončeného 6.měsíce, pokračovat v kojení do 2 let a dál pokračovat podle potřeby.

Když dítě odmítá kojení před 18.-24. měsícem věku, nejde o samoodstav, ale o bojkot kojení (příčinou snižování laktace, používání láhví s pítkem, dudlíku, řízeného kojení, ukončení nočního kojení…). Pokud kojení nechcete vzdát, fajn laktační poradkyně vám pomůže.

Moje zkušenost

Já jsem dceru kojila do samoodstavu do 3,5 let. Jo, někdy to bylo náročný pro mě, po té psychické stánce (fyzicky co se týče zdraví jsem byla fit, všeho dostatek i vápníku a žádné zubní kazy).

Viděla a věděla jsem, jak je to pro ni důležitý a i když jsem měla tendence ji už odstavit, aspoň na noc, jo, já ji chtěla určovat, že by už měla být připravená, nebyla… 

Naprosto rozumím ženám, které to už prostě nedaj, ono je dost důležitý sytit sebe. Hlavně po té psychické stránce být naplněná, odpočatá a nejlíp chodit i někam bez dětí mezi lidi (aspoň 1x týdně klidně na hodinku). A třeba i cvičit (fyzická stránka nebo spíš schránka je taky důležitá a když vidím lidi kolem mě, který nehnou brvou celý roky, nedivím se, že jsou K.O.). 

↟ Paradoxně vyčerpávající a nudné cvičení vás nakopne a tělu dodává energii.

O samoodstavu se rozepíšu jindy. Jak ráda říkám, naplněná potřeba odezní, nenaplněná se vleče celý život (dokud ji nějak jinak nezaplní nebo to v sobě nezpracují).

Někdy to bylo náročný, ale pořad pro nás převažovaly ty benefity kojení a jsem ráda, že k tomu dcera došla sama, že jsem to rozhodnutí nemusela dělat za ni předčasně, že ji ta zkušenost, ten posun nechybí a že k tomu sama dozrála a řekla, že už mlíčko nechce.

Základ je řídit se svými pocity a potřebami. A nejdůležitější je podpora maminky (a to platí i od tatínka), protože všechno máme sami v sobě a nic jiného k tomu nepotřebujeme. Jen ten nátlak okolí je někdy dost nepříjemný.

Ať je období kojení pro vás co nejpřínosnější. 

↟↟↟↟↟

Sdílejte:

Doporučené články