
Je vhodná barefoot obuv pro děti? Jednoznačně ano!
Naše nohy citlivě reagují na doteky, stojí, chodí, běhají, skáčou, mají schopnost tlumit nárazy. K tomu děti potřebují dostatek prostoru a aktivně strávený čas vyvíjet se svým vlastním tempem.
Předchozí článek jsem věnovala základům barefoot i chůzi po tvrdém a rovném povrchu Bosománie, modní hit, nebo zdravé neobouvání.
Zmiňovala jsem tam i malou chrupavčitou nožičku miminka, kterou obouváním do pevné a špatně tvarované botičky můžeme začít deformovat.
Fyzioterapeuté často zdůrazňují i nevhodné punčocháče nebo příliš stahující a malé ponožky.
Průzkum zdravotního stavu nohou dětí v České republice a v okolních zemí potvrzuje údaje lékařských statistik:
➸ 99% dětí se rodí se zdravýma nohama
➸ přes 33% dětí vstupujících do první třídy trpí různě poškozenýma nohama z důvodu nošení nesprávné obuvi (tato čísla se liší a některé studie udávají mnohem vyšší procento poškození nohou u prvňáčků).
Nebezpečí nošení zdravotně závadné obuvi dětmi a dospívající mládeží spočívá především v tom, že každé poškození nohou a pohybového aparátu v dětství se mnohdy projeví v úplném rozsahu až za 30 nebo 40let.
PhDr. Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace
Výběr dětských bot
Pro začínající chodce jsou ideální v létě capáčky nebo chůze naboso.
Jsou i zimní boty v barefoot verzi pro děti.
Měření nohy
U dětí je důležité často měřit nožičky, někdy jim dlouhé měsíce nepovyrostou a jindy můžou během krátké doby rychle poskočit.
Taky je důležité měřit obě nohy, protože není výjimkou, že je každá noha jinak velká. U nás je běžné, že je jedna noha o pár mm větší. Volte proto rozumný nadměrek.
Na fotce níž, jsem se snažila změřit našemu Malýmu Bizonovi (v 10. měsíci) nožičku, už samostatně chodil a potřebovala jsem zjistit, jestli mu budou po sestře nějaké capáčky.
Malé děti sebou pochopitelně šijou a snažila jsem se několikrát tužkou obkreslit nožičku. Tužku drže kolmo k papíru.
Prostřední obrys na fotce níž je nezatížená noha. Červený prostor na okrajích je při přenesení váhy na nohu a to je ta správná šířka i délka nohy, která je potřebná ke zdravé chůzi, takto se prsty roztáhnou při došlapu a takový prostor potřebují v botě.
Malé děti, které nemají deformované nohy konvenčníma botama, mají opravdu prsty krásně do vějířku.
Dělejte tedy obrys zatížené nohy, přeneste váhu na nohu.
➸ Měříme tedy hlavně nejdelší a nejširší místa.
➸ Dále se měří i výška nártu (nízký/vysoký) a pata (široká/úzká).
Některým dětem boty plavou, přestože jsou boty utažené na maximum (nízký nárt). Jiným dětem s vysokým nártem zase botičky tlačí do nártu nebo se do bot špatně soukají.
Zkušený prodejce by vám měl kdyžtak poradit. Tady najdete orientační článek ke zjištění výšky nártu.
Nadměrek
Ideální nadměrek se uvádí od 1-1,5 cm. U dětí je asi ideální max. 1,2 cm (0,5 mm je rozhodně málo, 0,7 mm je už hraniční a je třeba řešit nové, větší boty).
Neměřte jen vložku boty, ale skutečný rozměr v botě, často se totiž liší. K měření můžete použít špejly, krejčovský metr nebo se prodává speciální měřidlo Plus 12.
Často se také liší velikosti různých výrobců, proto při výběru přeměřujte každou značku boty a vybírejte podle skutečné míry, ne číslováním.
Co je to ten kompromis?
Kompromisem se označují boty, které splňují alespoň nějaké požadavky barefoot.
Barefoot neboli bosé boty mají:
➸ Minimální hmotnost.
➸ Tenkou podrážku vysokou do 5mm a ohebnou všemi směry (příčně i podélně).
➸ Širokou špičku a dostatek místa pro prsty, které odpovídá anatomii nohy.
➸ Nemají žádný podpatek a žádnou podporu nožní klenby.
Kompromis je tedy bota:
➸ s dostatečně širokou špičkou pro prsty, ale špatnou podrážkou (tlustší než 5mm, tvrdá, neohebná popřípadě nějaké nevhodné vyvýšení v oblasti paty nebo klenby, které znemožňuje noze pracovat jak má (i správnému vývoji a posilování svalů a vazů).
➸ Nebo je to bota s úzkou špičkou (nedostatečný prostor pro prsty a jejich opěrnou funkci pro stabilitu celého těla), ale tenká a ohebná podrážka.
Barefoot botičky dovolují být dětem více aktivnější a obratnější než v konvenční obuvi.
Divoká Řeka chodila od narození bosá nebo v barefoot. A asi ve 3 letech si v kompromisních botách stěžovala, že se ji v tom špatně chodí. Hlasitě dupala, šmajdala a říkala, že v tom nemůže dobře běhat.
Chtěli jsme narychlo koupit zimní boty a zároveň ušetřit, ale už vím, že raději dvakrát měř, jednou řež.
Dám si tu práci a v barefoot bazárku pohledám ty ideální boty.
Sama vím, že když si někdy obuju konvenční boty, divně a nekomfortně se mi v tom chodí. A co teprve děti, které pořád hopsají, běhají a někde lozí.
Kolikrát jsou to opravdu kopyta ve kterých si ani já nedokážu představit chodit celý den, nohy by mě bolely a byla bych unavená.
Srovnání kompromisních bot s barefoot
Na fotkách níž je zimní vložka z kompromisní boty, tvářící se jako barefoot. Jsou to zateplené zimní boty, takové gumáky, které opravdu vypadají, že mají širokou špičku a prostor pro prsty.
Dá se z nich potom vyndat zimní vložka a dají se nosit i v teplejším počasí čistě jako gumáky.
Po vyndání vložky jsem už viděla, že je v prstech úzká a nesplňuje požadavky barefoot boty. Poměřila jsem ji s vystřihnutým obkresem dceřiné nožky a jak vidíte na fotkách, prostor pro prsty je nedostatečný! Boty totoho typu vůbec nerespektují anatomii lidské nohy.
Na těchto fotkách níž jsou zase jiné celoroční boty dvou značek. Vlevo stélka udávané barefoot boty (spíš je to ale kompromisní barefoot), jde opět vidět úzká špička (přestože se nezužuje a je kulatá, není dostatečně široká).
Vpravo vložka z barefoot boty, u které jako jedni z mála výrobců opravdu pochopili anatomii lidské nohy.
Prostor pro prsty je krásně dostatečný.
Všimněte si i rozdílného číslování při stejné velikosti boty (vlevo číslo 26 a vpravo 25). Proto chtějte opravdu skutečné míry konkrétní značky bot.
Pro nás jsou kompromisní BF boty prostě na prd. Konvenční obuv je na tom mnohem hůř, mají zužující se špičku (když opomenu vyvýšení v oblasti paty, které mění těžiště nohou a tvarování klenby, díky které noha nepracuje jak má, neposilují se potřebné svaly a vazy, naopak ochabnou).
Dětské (i dospělácké) prsty na nohou, které nejsou zdeformované konvenční obuví, jsou opravdu krásně do vějířku.
Palec jde vždy rovně, jen malíčky se individuálně liší. A proto má být v botě v oblasti prstů dostatečný prostor pro roztažení prstů a jejich plnění opěrné funkce.
Možná je pro někoho těžké pochopit, proč tohle vůbec řešíme. Zvlášť pro člověka, který nechodí bos nebo v barefoot botách a je zvyklý trpět v konvenčních botách.
Chůze v barefoot botách je ale opravdová úleva (je třeba si osvojit zpátky vrozený styl chůze, viz předchozí článek).
Já občas investuju do bot nových nebo využívám barefoot z druhé ruky (fb skupinka Barefoot nejen pro děti nebo jsou i regionální skupinky). Malé děti ty boty stejně nosí jen jednu sezónu.
Aspoň neřeším, že si ty boty zničí, protože je nechci okřikovat při každé kaluži, blátě, písku…
Nebo dáme konkrétní vybrané boty v rodině jako tip na dárek pro děti.
Funkce nohy
Když funkci nahradíme vnější pomůckou, která nahradí aktivní práci těla, funkce se nevytvoří nebo tato schopnost může postupně zaniknout.
Bota by měla splňovat takovou funkci, aby při kroku nebránila a nenamáhala nohu. To noha by měla formovat botu, ale bota nemá deformovat nohu.
Noha dítěte nemá dostatečnou sílu ohnout tvrdou botu, která pak namáhá kotník, koleno, kyčel ale i pánev a páteř. Hlavně boty s vysokou hmotností způsobují přetěžování a únavu.
Vějířek
Lidské nohy se rodí s prsty do vějířku a krásným rozpětím palce. Nošení konvenční obuvi nám prsty zmáčklo k sobě a palce vbočilo.
Život = pohyb
Jsme stvoření k mnoha činnostem, stát, chodit, běhat, dřepět, klečet, ležet, sedět.
Není ale přirozené sedět tak dlouho, jako v dnešním civilizovaném způsobu života, natož třeba s nohou přes nohu.
Výzkumy ukazují, že bosá chůze snižuje zatížení na kolena a kyčle a pomáhá tím od bolesti artritických kloubů. Konvenční boty zvyšují zatížení kloubů dolních končetin.
Naše nohy také potřebují stimulující terén. Přirozené prostředí můžeme simulovat doma a vyrobit si můžeme např. senzorický koberec nebo na zahradě vytvořit i bosou stezku pro nohy s proměnlivým terénem (písek, kamínky, větvičky apod.).
A hlavně chodit co nejvíc naboso, pokud to okolní podmínky dovolují.
Cena barefoot
Barefoot boty ještě nejsou mainstreem a jsou většinou drahé, některé ale srovnatelné s jinou značkovou obuví.
Z toho důvodu fungují různé bazary jako např. na fb již zmiňovaný Barefoot nejen pro děti.
Jelikož jde o rovnou úzkou podrážku, nehrozí vyšlápnutý otisk a tvar nohy a „sešmajdaná“ podrážka předchozího majitele. Děti ty boty většinou mají na jednu sezónu. Vložky se dají vyčistit a exitstuje desinfekce do bot. Výběr je na vás.
Nás spotřebitelé by neměla zajímat jen cena, ale i etická stránka této problematiky.
Většinu bot dovezených z Asie vyráběli lidé (děti nejsou výjimkou) ve zdraví škodlivých a nebezpečných pracovních podmínkách za extrémně nízký plat.
Barefoot boty nemusí být jen nevkusné ploutve. Krásných kousků je už teď dostupných a cena je úměrná kvalitě (někdy i ruční práci místních výrobců).
Moje zimní boty odsloužily už čtvrtou sezónu (s odřenýma ušima ještě určitě dají pátou), tolik k investici.
Také je důležité se o boty hezky starat. Proud zastánců bosé chůze přibývá pomalu, ale jistě a věřím, že nabídka i vizuální rozmanitost bude jen přibývat.
Recyklace je důležitá a proto kupuju i boty z druhé ruky (hlavně pro děti, kterým noha roste a boty měníme každé roční období).
Člověk, který má zdravotní problémy s nohama nebo má nadváhu, by měl konzultovat přechod na barefoot obuv s fyzioterapeutem nakloněným k barefoot problematice a to platí i u dětí.
Ne vždy se také musí vše řešit vložkami, operacemi apod. A je potřeba si osvojit opět správný vzorec chůze (nedupat přes patu).
Tak ať vám to šlape a barefoot zdar!

Použité zdroje:
Umění fyzioterapie. Příbor: Marika Bajerová. 2016, roč. 2016, č. 1. ISSN: 2464-6784
Umění fyzioterapie. Příbor: Marika Bajerová. 2016, roč. 2016, č. 2. ISSN: 2464-6784
Prouzová-Lehrmann Z., Dornova metoda plus. Olomouc: Poznání, 2011. 136 s. ISBN 978-80-254-9568-1
Rook, G. A., Lowry, C. (2008). The hygiene hypothesis and psychiatric disorder. Trends in imunology 29(4), 150.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22757749
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18328783
http://refs.ahcuah.com/papers/shulman.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16947448
↟↟↟↟↟
Sdílejte na fb: